Základy

 Než začnete kopat základové pásy je zapotřebí provést tzv. zkrytí ornice jinak může být problém s úřady - Životním prostředím. Min 30cm. U nás je pozemek ve svahu tak jsme rovnou provedli srovnání.

U zakládání stavby se toho moc neliší od běžného domu. Vzhledem k použití nosných tvárnic šíře 240mm z Vápenopískových cihel nebylo nutné kopat větší šíři jak 50cm. Určitě nezapomeňtě vložit zemnicí pásek nebo drát a vyvést minimálně u místa rozvodní sítě elektriky. Další vývody můžou sloužit k připojení hromosvodů.

 P5180066

Není od věci ještě do čerstvého betonu nastrkat betonářskou ocel. :)

Ztracené bednění

P5310017 Vzhledem ke stavbě ve svahu bylo zapotřebí pro dorovnání základy zvednout. V našem případě šlo o 125cm. Zároveň jsme vytvořily i vhodný podklad pro aplikaci Perimetru (polystyrén do země). Na izolování základu se velmi často kašle, že je to zbytečné. Je zapotřebí co nejvíce eliminovat tepelný most u paty domu. A je jedno, jestli stavíte pasivní dům nebo běžný.

Pro řešení prostupů je dobré použít např. Polystyren. Mi použily fasádní a ten bohužel nehoří, takže jsem musel dlabat.

P6080055

Při betonáži jsme do ZB dali do každé tvárnice betonářskou vyztuž o průměru 12mm (tzv. ROXOR). V každé druhé řadě pak dvě řady o průměru 8mm. Ty musely být dány hned při pokládce. Slouží pro vyztužení.

Nakonec se vše zalije betonem. Nejjednodušší je použití MIXU s pumpou. P6080051

 

 

 

 

 

Deska

Nezapomeňte pod desku udělat potřebné rozvody.

Kanalizace bývá samozřejmostí, ale hodně lidí zapomíná na přívod vzduchu pro kamna. Uvědomte si že stavíte pasivní dům nepřipadá v úvahu mít přisávání ve fasádě a do místnosti. Dům musí být vzduchotěsný.