Jak fungule pasivní dům v létě?

Teplota v pasivním domě   No ono bude asi hrát roli více faktorů. Je důležité, kde dům stojí. Velkou roli hraje i lokalita. Třeba v blízkosti Brna (nedej bože přímo ve městě) se asi bez klimatizace neobejdete. Noční teploty tam neklesnou v létě pod 22°C, takže i při dokonalém odstínění oken může být problém (zkušenosti mých kolegů lokalita okolo Olympie). Dům se postupně začne přehřívat.

Náš dům stojí na konci vesnice ve středu Moravy a v noci bývá okolo 15°C. Takže stačí na noc otevřít okna a ráno v domě je příjemných 22°C. Super akumulační vápenopískové cihly od KM Bety pak celý den chladí a teplota se nevyšplhá běžně nad 24°C. Jsou období tropických veder, nad 35°C a to se dostáváme na 26°C což se pořád dá.

Když jsme bydleli, dříve ve starém domě běžně bylo přes léto doma 30°C (a to se fakt pak nedá spát). Problém byl i tím, že dům byl ve středu dědiny, kde v noci teploty nešli moc dolů. Hold akumulace je dobrá jen někde. Tu v těch venkovních asfaltkách teda nemusím.

Takže v současnosti využívám vysokou akumulační schopnost cihel, betonových podlah a stropů.

V podkroví jsem už, aplikoval před okna bambusové rolety je to elegantní řešení za málo peněz. Tento rok se chystám ještě na jižní okna v přízemí. Západní okna zatím neřeším, do budoucna přibude pergola, která bude muset být chráněna před sluníčkem jinak by jsme se tam upekli a tím i odstíním okna.

06/2014 již jsem nainstaloval rolety i na okna v přízemí. Výsledek je ohromný celé léto teplota nepřesáhla 23°C.

08/2014 včera jsem rolety odmontoval a během dne se zvedla teplota na 24°C. Má to tedy smysl stínit okna z venkovní strany. Vzhledem k tomu, že je již konec měsíce začínáme akumulotat dům na zimu smile, aby bylo dlouho teplo bez topeníčka.

V závěru klima není potřeba…

2015

Ze zimního spánku Vás budu o5 informovat o letní pohodě

21.7.2015 - máme již pátý den tropické teploty přesahující 30°C. Nainstalovány roletky z bambusu na jižních oknech. Noční teploty nejsou pod 20°C. Předchlazuji dům otevíráním oken na noc. Teplota dnes ráno v 7:00 byla na 23°C v domě venku 22°C. Včera večer bylo v domě 25°C což bylo zatím letos nejvíce.

Kolega má v běžném domě problémy s přehříváním díky východním a západním oknům. Tak jsem mu poradil bambus před okna. Učinil tak a teplota během dne klesla o 2°C v domě. Z toho vyplívá nejdůležitější proti letnímu přehřívání je odstínění oken.

1.9.2015 - máme za sebou snad nejhorší léto co jsi pamatuji. Mobilní klimatizace a ventilátory vyprodány v celé střední Evropě. I po 14 dnech teplot mezi 35 - 39°C přes den a nočních okolo 20°C nebylo v domě více jak 26°C. Přes noc samozřejmně otevřeny okna a ventilačky. Ráno tak bylo dosaženo Luxusní teploty okolo 22°C po u zavření oken se teplota usálila na cca 24°C. Problém to někomu říkat i ve starých domech s masivními stěnami se toploty dostávaly přes 27°C a tak mě to nikdo nevěřil, že to bez klimatizace není možné.