Omítky - vnitřní sádrové

Omítky jsem volil Sádrové. Pokud chtete  zdravé bydlení nic jiného bych nedoporučoval (vyjímá hliněných, ty jsou ještě lepší).

Sádrové omítky umí velmi dobře v domě regulovat vlhkost a dovolují (při použití vhodného nátěru) stěnám tzv. dýchat. Na pórobetony, vápenopískové cihly a plynosikáty by se nic jiného nemělo používat. Další výhodou je jejich bezestopá opravitelnost. Pokud chcete udělat díru a pak jí bezestop zapravit není nic jednoduššího. Díra se zasádruje, přebrousí a je to.

Omítky jsme dělali svépomocí a díky tomu nejsou dokonale hladké a rovné. Ideální je asi si nechat udělat od firmy, která se na ně specializuje a zedníky má poláky. V Polsku se omítky dělají již několik let a naši fachmani se jim stále brání, takže než je budou umět dobře bude to ještě generaci trvat.

Kdybych sádrové omítky měl dělat znovu, udělal bych to metodou „lepidla“. Prvně bych natáhl sádrovou omítku přes perlinku celoplošně a následně přestěrkoval stěrkovací sádrovou omítkou. Nic by pak nepopraskalo (v podkroví jsou mikro spáry v příčkovkách nic hrozného dům si sedá). Každopádně opět nezapomenout stěny nepenetrovat.

Rada na závěr: již zatvrzující omítku se nehodí nahazovat na stěnu, ale dobře poslouží na zadělání otvorů po instalacích.


 
 
 
 
 

Omítky - vnější Silikon (Brick)

K vnějším omítkám není asi co dodat. Hlavně si hlídejte, světelný odraz musí být do 30 (max. 25). Jinak se vám bude fasáda přehřívat, může popraskat, a pokud není použit kvalitní polystyren tak ten může sublimovat (prostě tam už nebude).

Vzhledem k tomu, že jsem chtěl i omítky dělat nejlépe sám, svépomocí bez účasti dle mého názoru předražených firem. Bylo zapotřebí nějakým způsobem rozbít 14m dlouhou západní stěnu. Představu jsem měl. Vytvoříme v místě oken pruhy. Ale jaké.

Až jednou přišla krásná myšlena novinky od WEBERu Brick silikon. Jedná se o imitaci obkladových pásků. Je to svým způsobem běžná silikonová omítka o jemném zrnu. Pro vytvoření spár se prodává šablona. Bohužel není nejlevnější a je jen ve formátu českého rozměru neboli „Velký formát“ VF. Já mám všechny klinkery na domě a okolo z NF „Normál formát“. Tak jsem zkusil na vzorku vytvořit si rastr s ochranných krepových pásek. A šlo to.

Při aplikaci pásek na fasádu mě došla první role pásky a použil jsem další od jiného výrobce. Celodenní práce šla do kytek. Páska nedržela.

Největším problémem se jeví sehnat kvalitní pásku v malé tloušťce. Já používal spáru 15mm. Ideální je páska od Tesy „profesionál“, ale bohužel je až od 19mm. Ta držela i na sluníčkem rozpálené fasádě. Velkou výhodou proč jsem i volil cestu pásek je volba a rozpočítaní cihel dle potřeby. Nad okny jsem si tak vytvořil např. imitaci překladu.

Prvně jsem z výsledku nebyl moc nadšený. Barva se sem tam dostala i pod pásku. Později jsem, volil cestu malých ploch, vždy jsem natáhl max. 1m. Krásně se napojuje a není zapotřebí natahovat vkuse. Spáry tvoří dvě vrstvy penetračního nátěru v příslušných barvách k tomu určenému. Penetrace se samozřejmě aplikuje před stěrkou. 


 
 
WEBER PAS BRICK WEBER PAS BRICK