Pravidla a zásady
Okna jsou nejslabším místem v energeticky pasivním domě. Proto je zapotřebí této problematice věnovat značnou pozornost.
Dal jsem přednost dřevěným oknům. Cenově nejsou o tolik dražší než plastová. Je to přírodní materiál, vypadají mnohem lépe než plastové jsou pevnější a nekroutí se na sluníčku. U dřevěných oken není kladen takový tlak na cenu jako u platových. Díky tomu se nekazí jejich kvalita kvantitou. Dřevo samo o sobě je lepším izolantem než kov používaný v profilech platových oken. A ti co tvrdí, že nechcou okna natírat neví, o čem mluví. Mám okna od Slavony mají na lak 10let záruku. Raději je, ale každý rok přetřu houbičkou s ošetřujícím lakem. Měly by mě tak přežít.
Instalaci oken jsem přenechal raději montážní firmě. Důležité je použití vzduchotěsných pásek v připojovací spáře. Jinak vám bude kolem oken hodně táhnout a BD test nemáte šanci úspěšně provést s dobrou hodnotou. Nebudu ani psát o možných plísních.
Okna jsem po vzoru starých pasivních domů usadil do OSB kastlíků z tl. 18mm. Za moderní kotvy pro předsazenou montáž nedám peníze a OSB kastlík má i výhodu libovolného umístění okna v tepelné izolaci a následné aplikaci parotěsných pásek. Doporučuji si kastlíky přichystat a sešroubovat a až následně umístit do otvoru, jinak se s tím nedomluvíte.
Věděli jste, že špatným umístěním okna ve fasádě můžete ze super okna 0,7 s trojsklem udělat obyčejné 1,1 s dvojsklem. Tepelný most probíhající okolo rámu může (často i je) být tak veliký, že výsledná hodnota prostupu tepla je tragická.
Otázkou je jaké použít skla. V dnešní době by mělo být samozřejmostí použití izolačních trojskel s U pod 0,6 a příznivou hodnotou solárních zisků „g“. Osobně jsem toto moc neřešil. Měl jsem větší strach s letního přehřívání, než z toho, že bych dům v zimním období nevytopil. Bohužel prostě když Oskar nesvítí stejně musíte přitápět.