Zdění - pár rad

Než začneme zdít je zapotřebí aplikovat hydroizolaci např. z živičných pásů. Není zapotřebí celou desku (stejně by došlo během stavby k poškození).

První řada je nejdůležitější, ovlivní pak celou stavbu. Pokud nestavíte teda na maltu, ale to asi nebudou tyto stránky pro vás (když už vynalezli lepidlo).  Vzhledem k malé tloušťce zdiva a velké únosnosti nepodceňujte zakládací maltu.

Nebudu zde popisovat jak zdít. K tomu si vezměte zedníka.

Nesnažte se používat instalační díry v cihlách, rychlejší je vyříznout drážku a po usazení jí následně zaházet např. sádrou. Dobrou radu jsem dostal i ohledně překladů. Neberte šíří 240, ale raději 2x115. Jinak to prostě nezvednete. Já jsem použil minimum překladů. Většina byla řešena zároveň ve věnci. Stačí přidat jen železa navíc (dle rozteče).

Ideální je navrhnout dům přímo na rozměry cihel. Vyhnete se tak řezání a práce půjde od ruky. Určitou výhodou je brát více formátu a pomáhat si tak. Zbytek prostě vyplňte betonem nebo maltou. U sendvičového zdění nemůžete udělat chybu, vše to následně zateplíte a nevznikají tak tepelné mosty. Ideální systém pro stavbu svépomocí u pasivního domu.


 
 
 
 
 
 
 

Věnce

Věnce pro zpevnění byli pro mne asi nejnáročnější části na psychiku. Měsíc práce a nic nešlo vidět. Neustálé navazování drátů a vytváření bednění.

Nakonec jsem nechal věnce vylít Pumpomixem a to byla chyba. Beton mi raději nechtěl naředit, aby se bednění neroztrhlo, takže rychle ztuhnul a já se s tím nedomluvil. Bednění jsem taktéž urychlil. Chtěl jsem si pomoct a zjednodušit si to. Tak jsem nachystal bednění zároveň  i pro stropy. To byla chyba. Díky tomu nebylo možné je stáhnout v horní části a rozevřeli se. Takže jsme je následně všechny osekávaly.

U věnců v podkroví jsme si vše pěkně vyšalovaly a betonovaly míchačkou ručně. Zabetonováno bylo ve 4 lidech za dopoledne. Výsledek nádherný. Na šalunk jsem použil OSB desky, ty jsem dále využil na pochozí lávku na půdu a jako kastlíky do oken. Na něco jsem měl i desky ty jsme používaly i na lešení a v zimě s nich bylo teplo smile


 
 
 
 

Stropy a schodiště

Spirol Prefa


 
 
 
 
 
 
 
 

Zdění 2.NP s věncem a štíty

Už to známe jako dole