Pasivní dům se nevyplatí - je drahý

Asi úplně nejblbější mýtus.

Pokud to budu brát, že si dům necháte postavit na klíč tak Vám to může firma namastit. Není se, čemu divit moc firem to neumí, tak proč si to nenechat zaplatit. Dle mého názoru kdo neumí Pasivní domy, neměl by stavět ani obyčejné. Pak nemůžeme srovnávat kvalitu. Domy plné tepelných mostů neutěsněných umí každý „zedník důchodce“. Pak je možné, že se pasivní dům nemusí vyplatit.

Dalším kriteriem je hypotéka. Pokud si půjčujte, přeplácíte a tak je zapotřebí s penězi šetřit. Když se díval okolo co se staví musím kroutit hlavou, proč to všichni dělají tak složitě, to neznají pasivní domy.

Osobně Vám sdělím můj názor. Pokud by se to nevyplatilo tak bych nikdy do Pasivního domu nešel.

Berme to postupně.

Základy: teoreticky musíte desku zvednout ze ztraceného bednění o 1m. Já musel i tak mám dům ve svahu. Jsou i jiná řešení pěnosklo (desky, stěrk). Individuální

Obvodové stěny: Dřevostavbu nebudeme řešit. U cihel má skoro každá novostavba zateplení EPS 10cm. Např. na 375 Ytong nebo na 440 Therm. Se zateplením 10cm vychází cena srovnatelně jako u VPC + EPS 30cm. Ještě hůře jsou na tom "super izolační cihly" v tl. okolo 50cm. A nebudu ani upozorňovat na problematické řešení tepelných mostů, které stavbu prodražují nebo snižují její kvalitu. Izolační vlastnosti a akumulace výborná. Srovnatelná cena.

Střecha: Zde prostě neušetříte. Doporučuji 50-60cm izolace. U běžných domů se i dnes někomu zdá  30cm hodně. Neuvědomují si snížení hodnoty prostupu tepla díky např. krokvím. Nemluvě o letním přehřívání.

Vzduchotechnika: Mýtus díky předraženosti. V dnešní době se dá koupit jednoduchá rekuperační jednotka od 20tis Kč. Moderní pak za 40tis. Dříve stály jednotky okolo 100tis. Rozvody si jste schopni udělat sami, pokud máte projekt. Celkové náklady jsou tak do 100tis. Pokud budu mít opravdu Pasivní dům nebo, alespoň velmi dobrý nízkoenergetický tak nepotřebuji radiátory ani rozvody a ani kotel, který bude zajišťovat teplo. Nevyplatí se ani tahání plynu do domu. Jsou to další finance navíc a k ničemu. Pokud si dáte, vše na elektriku získáte tak nízkou sazbu D45 a budete šetřit i při sekání trávy elektrickou sekačkou. Běžný otopný systém do běžného domu stojí 150 – 300tis Kč.  Otopný systém včetně VZT v pasivním domě může stát 130 – 300tis Kč i méně. Např. elektrické přímotopy stojí cca 1 -5tis Kč, podlahové topení v elektrice taktéž (do jednoho pokoje).

Okna: dnes se snad do novostaveb dvojskla nepoužívají, takže by cena neměla být o moc větší. Uvědomte si, že velké okna na jih jsou vašim topením. Není zapotřebí mít všechny okna otevíravé. Stačí v každém pokoji jedno. Fixní okna jsou levnější, projde jimi více světla a zloději je nevypáčí.

Shrnutím lze říci, že není důvod, aby pasivní dům stál více. A úspora financí je každoroční.

Další výhody jako teplé stěny, stále čistý vzduch a prosluněný dům nemusím připomínat.

Nedají se otvírat okna

Pokud jsi dáte všude fixní okna, tak pak ano nedají se otvírat. Je dobré mít alespoň jedno okno v pokoji otevíravé.

Je nesmysl v zimě větrat okny. Uteče vám tak teplo. Na větrání máte VZT. Pokud se chcete podívat z otevřeného okna i při -20°C tak to udělejte. Taky se rád divám z otevřeného okna.

Tolik izolace je zbytečné

Není    smile                    

Pokud dáte do střechy méně jak 40cm tak v podkroví bude v létě k nevydržení (počítám s Lambodou 0,04).

Na fasádu je nejekonomičtější tloušťka někde okolo 20cm, ale u normálních domů. Mi chceme pasiv, abychom nemuseli dávat běžný otopný systém a ušetřily jsme.

Izolace jsou jeden z nejlevnějších stavebních materiálů tak nešetřete. ještě před několika lety se běžně zateplovalo 5cm EPS, dnes je běžná tloušťka 12-15cm. A za 10let.... ???

Stěny musejí dýchat

Tak proč nepoužíváte do interiéru sádrové nebo hlíněné omítky.

Na toto nemám síly odpovídat.

Dýchat musí lidi. Tak proč si utěsňují domy a neřeší větrání a okny taky moc nevětrají.....

Vzduchotechnika

Je to klimatizace: ne je to jednoduchá jednotka s dvěma ventilátory. Jeden fouká ven a druhý dovnitř. Přes vzduchový výměník si předají teplo. Více na www.rekuperace.cz

Nedá se čistit: dá se čistit. Otázka je jestli to někdy budu dělat.

Není to zdravé: pokud není čerstvý vzduch z venku prohnaný přes prachový filtr zdravý tak pak ano smile

Provoz je drahý: mám tu nejlevnější jednotku a při běhu bere 70-130W asi tak jako televize smile. Dražší jednotky si vezmou do 20W. Úspora tepla je větší než provoz VZT. Filtry stojí cca do 200kč za rok.

Musí se často měnit filtry: dle potřeby přívodní pravidelně vysávám, vzhledem k tomu že máme v blízkosti pole. Měním 1x za rok. Přes léto VZT používáme minimálně. Větráme okny.

Jde slyšet: Jen na plný výkon. A nevadí mi to ani u spaní. V létě jsou ptáci mnohem hlučnější. Dokonce je dokázáno, že monotonií zvuk uspává smile

 Je průvan: Jen na plný výkon a opravdu se na to musíte soustředit. Venku při bezvětří je větší průvan. smile