Vytápění Pasivního domu

Elektrické podlahové topení kuchyň   Nebo raději bych to nazval dotápěním.

Krbové kamna 4KW

Elektrické podlahové topení: Kuchyň 300W

                                         Chodba 500W

                                         Koupelna 300W

                                         Topný žebřík 400W

                                         Koupelna 2NP 300W (zatím nezprovozněno).

Podlahové topení spíše slouží k ohřátí podlahy na příjemnější teplotu. Na termostatech nastaveno cca 23°C, v koupelně 28 - 30°C (tam je to pecka). Doporučuji i na WC.

Krbové kamna pro pasivní důmKamna bez problému vytopí celý dům a to topíme, až příjdeme z práce, takže jsou v chodu cca 4-6hodin denně. O víkendu se snažím topit, alespoň jeden celý den, abych tak naakumuloval dům. Jediné dny, kdy je potřeba topit celý den, jsou dny pod -15°C. Naštěstí trvají max. týden v roce a za tu dobu dům neprochladne. To je taky jediná doba, kdy nám klesne teplota pod 21°C asi na 20,5°C smile jinak udržuji 21-23°C celou zimu.

Poprvé zatápíme v kamnech na přelomu listopadu a prosince. Topnou sezonu jsme ukončili letos (2014) v půli března. A to jsme poslední dva týdny topili cca 4-6hod za týden! Tak ať nikdo netvrdí: "pasivní domy nefungují" smileRadiátorek koupelna v pasivním domě

Nejvíce ovliňuje přitápění sluníčko. Pokud přes den svítí, není potřeba dotápět. Jen v případě dlouhých nocí v  prosinci a lednu (musí být pod -5°C).

Velkou roli hraje i naakumolování domu přes léto. Stěhovali jsme se na podzim a v domě bylo 19°C, trvalo než jsme jej naakumulovali. Takže jsme i přitápěly přímotopem (2000W).

Říjen 2014 - zatím se nám teplota zvedá. Přes léto 22°C, nyní přes noc 23°C, přes den 24°C. Již jsem zapnul radiátorek v koupelničce tak, aby teplota neklesla pod 24°C (zatím je příjemně teploučký a krásně na něm proschnou ručníky). O vývoji budu průběžně informovat.

Listopad 2014 - Poprvé jsme zatopily v kamnech 28.10. Přes noc venku již teplota klesla k nule a doma na 21°C. Sluníčko nesvítílo celý týden, a tak to bylo znát. Nyní topíme každý druhý den cca 4 hodiny. Snažím se udržovat 23°C.

Prosinec 2014 - Topíme denně 4-12hodin. Slunce moc nesvítí a tak je zapotřebí ztrátu domu dotopit. Bez problému udržujeme v celém domě 22,5°C u kamen i 24°C.

Leden 2015 - Sem tam vysvitne sluníčko už jsme se aklimatizovali na zimní teploty je dostačující mít doma 22°C. Dopřáváme si i o stupeň více. Teploty se dlouho drží mírně pod nulu stačí topit v naších 4KW kamnech 5 hodin denně. Když svítí sluníčko i méně. Dva dny jsme nezatopily, venku pod nulou a teplota klesla stupeň. Pokud byli teploty nad 5°C nebylo zapotřebí topit.

Únor 2015 - jdou znát delší dny. Pokud svítí sluníčko celý není zapotřebí topit. Řekl bych, že je hraniční teplota 21 - 22°C jestli je potřeba topit či nikoliv. Pokud Vám stačí 21°C nemusíte v pasivním domě topit když svítí.smile

Máme posledního února a pokud nám svítílo tak jsme netopily a bylo příjemných 23°C. Stalo se tak 2x a to celkem po čtyřech dnech. Zní to neuvěřitelně, ale opravdu jsme v půlce února čtyři dny netopily a to dokonce dvakrát (teplota neklesla pod 22,5°C).  Není až tak důležité jak jsou nízko teploty v noci, ale rozhudující je intenzita a délka slunečního svitu. Nyní je i v noci nad nulou a přesto si na par hodin zatopíme, protože sluníčko se už třetí den neukázalo smile

Březen 2015 - zima je letost mírná, ale dlouhá. Hodně zaleží jak moc svítí sluníčko podle toho si přitopíme.První týden 6.hodin, druhý 20 hodin a třetí 4 hodiny. Ještě jsme zatopily jednou na 2 hodiny v Březnu a díky silným větrům začátkem Dubna i jednou na začátku dubna.

Duben 2015 - v půlce měsíce jsem vyplnul elektrické topení v koupelně a podlahové topení. V koupelně byla snížená teplota podlahovky na 25°C z původních 28°C. Dům se docela rychle nahřívá proto jsem zapl předtalkové větrání (25. - 28.4) Více již na: Letní přehřívání.